RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN
TEKNOLOGI TAHUN 2
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas :Tahun
Dua
Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan
Masa :
10.00 – 11.00 pagi ( 60 minit )
Standard pembelajaran : 2.4.1 ,2.4.2 dan
2.4.3
Objektif pembelajaran : Pada akhir
pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti
berjalan, merangkak, terbang, berenang, menjalar, mengengsot, merayap, berlari
dan melompat.
2.4.2
Menjalankan simulasi cara haiwan bergerak seperti ikan berenang, burung
terbang, lembu berjalan, kura-kura merangkak, ular
menjalar, siput babi mengengsot,
semut merayap, kuda berlari dan katak
melompat.
2.4.3 Menyatakan
kepentingan pergerakan kepada haiwan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA
|
CADANGAN AKTIVITI
|
CADANGAN KOMUNIKASI /
CATATAN
|
||
Orientasi:
Set Induksi
(5 minit)
|
|
BBM:
Klip
video
|
||
Pencetusan Idea
(15 minit)
|
- Guru membawa
murid keluar dari bilik darjah untuk membuat pemerhatian dan mengenal pasti
pergerakan haiwan di persekitaran kawasan sekolah.
- Murid
menceritakan cara haiwan-haiwan bergerak
-
Murid A : Katak melompat
-
Murid B : Ikan berenang
-
Murid C : Burung terbang
-
Murid D : Siput mengengsot
-
Murid E : Semut merayap
-
Murid D : Kucing berjalan
|
Kaedah
p& P
Kajian
lapangan
KPS
: Pemerhatian
|
||
Menjana idea
( 20 minit )
|
-
Guru menyediakan kad perkataan (pergerakan haiwan)
-
Murid dikehendaki menyesuaikan kad perkataan dengan
gambar mengikut cara pergerakan haiwan
Contoh :
- Guru menyoal
murid tentang cara pergerakan haiwan
Murid melihat tayangan power
point tentang cara haiwan bergerak dan bersoal jawab dengan murid.
|
BBM
: Kad gambar, kad perkataan
Soalan :
1.
Bagaimanakah cara burung bergerak?
2.
Bagaimanakah cara siput babi bergerak?
3.
Adakah katak berjalan? Jelaskan cara katak bergerak.
4.
Adakah ikan merangkak? Jelaskan cara ikan bergerak.
5.
Bagaimanakah cara buaya bergerak ?
BBM
: paparan slaid
SOALAN
1.
Senaraikan nama haiwan yang terdapat dalam gambar tadi
dan terangkan cara haiwan tersebut bergerak.
|
||
Penstrukturan semula
(15 minit)
|
Murid melihat tayangan video cara pergerakan yang
dipelajari.
Murid menceritakan aktiviti yang dilakukan oleh haiwan
dalam video tersebut.
Guru menjelaskan kepentingan pergerakan haiwan yang
ditunjukkan dalam video.
Contoh :
1.
Helang menangkap ular untuk dijadikan makanan.
2.
Tikus melarikan diri untuk melindungi diri dari musuh.
|
- Murid A :
Burung helang menangkap ular.
Soalan
:
- Mengapa helang
menangkap ular ?
Jawapan
:
- Helang lapar.
-
Murid B : Harimau mengejar rusa
Soalan
:
Mengapa
tikus melarikan diri?
Jawapan
:
Tikus
takut kepada kucing
Soalan
: Mengapa burung terbang.
Jawapan
: Mencari makanan
BBM
: paparan slaid
|
||
Pentaksiran
|
BBM
: Lembaran kerja
|
|||
Aktiviti Pemulihan
|
1.
Murid menyiapkan Lembaran Kerja 2
|
|
||
Aktiviti Pengayaan
|
Guru membuat pengukuhan tentang pembelajaran dan
pengajaran berkaitan dengan pergerakan haiwan.
2.
Murid menjawab soalan kuiz .
|
BBM : Soalan kuiz
|
||
Refleksi
(5 minit)
|
25 orang murid dapat menyatakan cara dan tujuan haiwan
bergerak .
5 orang murid dibimbing untuk menyatakan cara
pergerakan haiwan.
|
BBM
: paparan slaid
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
TMK - menggunakan
tayangan video tentang pergerakan haiwan.
Bahasa – menggunakan bahasa yang betul berkaitan dengan
pergerakan haiwan.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
-
Kad perkataan
-
Kad gambar
-
Video
-
Komputer
-
Specimen sebenar (Ulat
gonggok, ikan, burung, siput dan katak)
No comments:
Post a Comment