RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN
TEKNOLOGI TAHUN 2
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas :Tahun
Dua
Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan
Masa :
10.00 – 11.00 pagi ( 60 minit )
Standard pembelajaran : 2.4.1 ,2.4.2 dan
2.4.3
Objektif pembelajaran : Pada akhir
pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti
berjalan, merangkak, terbang, berenang, menjalar, mengengsot, merayap, berlari
dan melompat.
2.4.2
Menjalankan simulasi cara haiwan bergerak seperti ikan berenang, burung
terbang, lembu berjalan, kura-kura merangkak, ular
menjalar, siput babi mengengsot,
semut merayap, kuda berlari dan katak
melompat.
2.4.3 Menyatakan
kepentingan pergerakan kepada haiwan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA
|
CADANGAN AKTIVITI
|
CADANGAN KOMUNIKASI /
CATATAN
|
||
Orientasi:
Set Induksi
(5 minit)
|
|
BBM:
Klip video
|
||
Pencetusan Idea
(15 minit)
|
Guru membawa murid keluar dari bilik darjah untuk
membuat pemerhatian dan mengenal pasti pergerakan haiwan di persekitaran
kawasan sekolah.
Murid menceritakan cara haiwan-haiwan bergerak
Murid A : Katak melompat
Murid B : Ikan berenang
Murid C : Burung terbang
Murid D : Siput mengengsot
Murid E : Semut merayap
Murid D : Kucing berjalan
|
Kaedah
p& P
Kajian
lapangan
KPS :
Pemerhatian
|
||
Menjana idea
( 20 minit )
|
Guru menyediakan kad perkataan (pergerakan haiwan)
Murid dikehendaki menyesuaikan kad perkataan dengan
gambar mengikut cara pergerakan haiwan
Contoh :
Guru menyoal murid
tentang cara pergerakan haiwan
|
BBM : Kad
gambar, kad perkataan
Soalan :
1.
Bagaimanakah cara burung bergerak?
2 .
Bagaimanakah cara siput babi bergerak?
3.
Adakah katak berjalan? Jelaskan cara katak bergerak.
4.
Adakah ikan merangkak? Jelaskan cara ikan bergerak.
5.
Bagaimanakah cara buaya bergerak ?
BBM : paparan
slaid
SOALAN
1.
Senaraikan nama haiwan yang terdapat dalam gambar tadi
dan terangkan cara haiwan tersebut bergerak.
|
||
Penstrukturan semula
(15 minit)
|
Murid melihat tayangan video cara pergerakan yang
dipelajari.
Murid menceritakan aktiviti yang dilakukan oleh haiwan
dalam video tersebut.
Guru menjelaskan kepentingan pergerakan haiwan yang
ditunjukkan dalam video.
Contoh :
1.
Helang menangkap ular untuk dijadikan makanan.
2 .
Tikus melarikan diri untuk melindungi diri dari musuh.
|
Murid A : Burung helang menangkap ular.
Soalan
:
Mengapa helang menangkap ular ?
Jawapan
:
Helang lapar.
Murid B : Harimau mengejar rusa
Soalan :
Mengapa tikus melarikan diri?
Jawapan :
Tikus takut kepada kucing
Soalan : Mengapa burung terbang.
Jawapan : Mencari makanan
BBM : paparan slaid
|
||
Pentaksiran
|
BBM : Lembaran kerja
|
|||
Aktiviti Pemulihan
|
Murid menyiapkan Lembaran Kerja 2
|
|
||
Aktiviti Pengayaan
|
Guru membuat pengukuhan tentang pembelajaran dan
pengajaran berkaitan dengan pergerakan haiwan.
Murid menjawab soalan kuiz .
|
BBM : Soalan kuiz
|
||
Refleksi
(5 minit)
|
25 orang murid dapat menyatakan cara dan tujuan haiwan
bergerak .
5 orang murid dibimbing untuk menyatakan cara
pergerakan haiwan.
|
BBM : paparan slaid
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
TMK - menggunakan
tayangan video tentang pergerakan haiwan.
Bahasa – menggunakan bahasa yang betul berkaitan dengan
pergerakan haiwan.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
-
Kad perkataan
-
Kad gambar
-
Video
-
Komputer
-
Specimen sebenar (Ulat
gonggok, ikan, burung, siput dan katak)
No comments:
Post a Comment